Lepszy kredyt

Kredyt refinansowy

Kredyt refinansowy

Kredyt refinansowy polega na pozyskaniu z zewnątrz środków na spłacenie zaciągniętego już zobowiązania. Oznacza zamianę jednego zobowiązania na drugie – w praktyce często bardziej opłacalne. Refinansowanie kredytu często jest ostatnią deską ratunku dla osób, które nie są w stanie spłacić w terminie dotychczas zaciągniętych długów. Może jednak być też sposobem na zmniejszenie wymiaru zobowiązania.

Kiedy refinansowanie się opłaca?

W praktyce kredyt refinansowy opłaca się zaciągnąć wówczas, gdy jego warunki pozwalają nam zmniejszyć globalne koszty obsługi zaciągniętego zobowiązania. W przypadku pożyczek, których termin spłaty dobiega końca, kredyt refinansowy jest sposobem na uniknięcie konieczności zapłaty odsetek karnych z tytułu opóźnienia w spłacie długu.
W praktyce popularną do niedawna opcję przesunięcia terminu spłaty szybkich pożyczek zastąpiono właśnie refinansowaniem pożyczki (na podstawie informacji z https://serwisfinansowy.pl/kredyt-refinansowy/). Obecnie, na skutek nowelizacji przepisów prawnych dotyczących sektora pożyczek pozabankowych, refinansowanie stało się popularną metodą przesunięcia w czasie terminu spłaty zobowiązania.
Otóż w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie zwrócić długu w całości w terminie, możemy samodzielnie zaciągnąć nową pożyczkę na spłatę już istniejącej. Możemy również upoważnić firmę, wobec której jesteśmy dłużni, do dokonania tej transakcji w naszym imieniu.

Refinansowanie kredytu może okazać się opłacalne z powodu wejścia na rynek usług pożyczkowych rozwiązań, które wcześniej nie były dostępne. Nowo zaciągnięta pożyczka, przeznaczona na spłatę poprzedniej przed terminem, może poskutkować obniżeniem kosztów dokonanych operacji. Nowe na rynku kredyty nierzadko są tańsze, wobec czego opłaca się zastąpić nimi te zaciągnięte wcześniej.
Takie perspektywiczne spojrzenie na zobowiązania może w znacznej mierze poprawić stan naszych finansów.

Sprawdź również kalkulator refinansowania kredytu.