Lepszy kredyt

Kredyt refinansowy

Kredyt refinansowy polega na pozyskaniu z zewnątrz środków na spłacenie zaciągniętego już zobowiązania. Oznacza zamianę jednego zobowiązania na drugie – w praktyce często bardziej opłacalne. Refinansowanie kredytu często jest ostatnią deską ratunku dla osób, które nie są w stanie spłacić w terminie dotychczas zaciągniętych długów. Może jednak być też sposobem na zmniejszenie wymiaru zobowiązania.

W praktyce kredyt refinansowy opłaca się zaciągnąć wówczas, gdy jego warunki pozwalają nam zmniejszyć globalne koszty obsługi zaciągniętego zobowiązania. W przypadku pożyczek, których termin spłaty dobiega końca, kredyt refinansowy jest sposobem na uniknięcie konieczności zapłaty odsetek karnych z tytułu opóźnienia w spłacie długu. W praktyce popularną do niedawna opcję przesunięcia terminu spłaty szybkich pożyczek zastąpiono właśnie refinansowaniem pożyczki (na podstawie informacji z kredyty-refinansowe.najlepszeporownanie.pl). Obecnie, na skutek nowelizacji przepisów prawnych dotyczących sektora pożyczek pozabankowych, refinansowanie stało się popularną metodą przesunięcia w czasie terminu spłaty zobowiązania. Otóż w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie zwrócić długu w całości w terminie, możemy samodzielnie zaciągnąć nową pożyczkę na spłatę już istniejącą, lub upoważnić firmę, wobec której jesteśmy dłużni, do dokonania tej transakcji w naszym imieniu.

Refinansowanie kredytu może okazać się opłacalne z powodu wejścia na rynek usług pożyczkowych rozwiązań, które wcześniej nie były dostępne. Nowo zaciągnięta pożyczka, przeznaczona na spłatę poprzedniej przed terminem, może poskutkować obniżeniem kosztów dokonanych operacji – nowe na rynku kredyty nierzadko są tańsze, wobec czego opłaca się zastąpić nimi te zaciągnięte wcześniej. Takie perspektywiczne spojrzenie na zobowiązania może w znacznej mierze poprawić stan naszych finansów.

Sprawdź również kalkulator refinansowania kredytu.