Kupujemy mieszkanie czy wynajmujemy?

Wreszcie postanowiłeś wyprowadzić się od rodziców i rozpocząć dorosłe, samodzielne życie? Nadal jednak nie potrafisz podjąć ostatecznej decyzji odnośnie tego, czy zamieszkać we własnościowym czy też wynajmowanym lokum?

Czy stać Cię na kupno?

Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, czy aby na pewno jesteś osobą, która może sobie pozwolić na zakup mieszkania. Obecne regulacje rządowe zakładają bowiem z każdym kolejnym rokiem wzrost wymaganego wkładu własnego. Co z tego, że znajomi ciągle pytają o to, kiedy wreszcie przeprowadzisz się na swoje? Przecież w przypadku utraty pracy nikt nie będzie się za Ciebie martwił, skąd pozyskać środki niezbędne na pokrywanie bieżących rat kredytu hipotecznego.

Kiedy mieszkanie na własność to dobra opcja?

Nie można jednakże stwierdzić kategorycznie, że mieszkanie własnościowe to zawsze zła decyzja. Naturalnie jest to opcja znacznie bardziej opłacalna od wynajmu w przypadku, kiedy jesteś w stanie pokryć większość wartości mieszkania bez pomocy kredytu. Wówczas oszczędzasz zarówno na zobowiązaniach wobec banku, a także nie musisz ponosić kosztów odstępnego.

Kupno mieszkania warto rozważyć zwłaszcza w przypadku, gdy możemy się pochwalić stosunkowo stabilną sytuacją zawodową. Dysponujesz umową o pracę na czas nieokreślony, nieźle zarabiasz, a szef nie może wyobrazić sobie funkcjonowania firmy bez Twojego wkładu, czyli nie musisz się obawiać o utratę zatrudnienia. Zakup własnego lokum ma uzasadnienie także wówczas, kiedy jesteś już na etapie zakładania rodziny. Wynajem mieszkania w trakcie wychowywania małych dzieci to ryzykowne rozwiązanie, ponieważ w takiej sytuacji liczy się przede wszystkim stabilizacja.

Dla kogo lepszy wynajem?

Wynajmowanie mieszkań to zwykle znacznie lepsza opcja dla singli oraz tych pracowników, którzy dopiero zdobywają pierwsze doświadczenia na rynku pracy. Jeśli należysz do grupy tych osób, postaraj się raczej odkładać pieniądze z wypłaty, a o własnym mieszkaniu pomyśl dopiero w momencie uzbierania odpowiedniego wkładu własnego. Wynajem ma niewątpliwe zalety, do których w pierwszej kolejności należy zaliczyć nieograniczoną elastyczność. Jeśli nie będzie pasować ci aktualna praca, zawsze masz możliwość aby wypowiedzieć umowę wynajmu i poszukać zatrudnienia w innej miejscowości. Podobnie możesz zachować się w przypadku uciążliwych sąsiadów. Sprzedaż mieszkania własnościowego i znalezienie nowego, nie jest już tak łatwe.

Na zakończenie

Jak zatem widzisz, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepszy jest wynajem mieszkania czy kupno na własność. Wszystko zależy od Twojej aktualnej sytuacji życiowej, priorytetów i skłonności do ryzyka. Pamiętaj jednak koniecznie o tym, aby nie ulegać presji otoczenia, które wmawia Ci określone rozwiązania jako jedyne słuszne.